National Anveshika Experimental Skills Test (NAEST) 2019

NAEST-2019 Results for Telangana State

Following students are qualified for the National Quarter Final (on 13th Sep 2019 at Kanpur. Quarter Final details will be send via email). The state-level certificate and Cash Prize of Rs 1000/- will be given separately.

  1. D Sai Mahathi, BSc 1st Year, Bhavans Vivekananda College, Hyderabad
  2. Pranav Prakash, FIITJEE School, Madhapur, Hyderabad
  3. S Sravanthi, St Mary's High School, Tandur
  4. K Sri Rama Rathan Reddy, Alphorse High School, Karimnagar
  5. G Chaitanya, Triveni School, Kothagudem
  6. Devansh Daliya, Vijay High School, Nizamabad

Following students are runner up. They will receive state-level second position certificate and a cash prize of Rs 750/-

  1. Prajwal Sastry, Silver Oaks School, Bachupally, Hyderabad
  2. B Keerthi, SS High School, Nalgonda
  3. GSN Sai Nikhith, Raman High School, Warangal
  4. D Meghana, Dr KKR Gautham School, Sathupally
  5. T Jayanth, Telangana Model School. Lachapet, Dubbak, Siddipet

Following students are second runner up. They will receive state-level third position and cash prize of Rs 500/-

  1. Ayuktha Mathur, St Francis Junior College, Hyderabad
  2. J. Nagasai, Siddhartha School
  3. V Karthik, Ekashila High School, Janagoan
  4. P Akash, TMSS Bandurupally
  5. Arfiya Begum, ZPHS Girls School, Kamareddy AND B Shiva ZPHS (Boys) Domalkonda, Kamareddy

Preliminary Test in Hyderabad on 23 Aug 2019 (Friday)

Test Centre: St. Pious Girls Degree College, Snehpuri Colony,Tarnaka, Behind IICT, Hyderabad Google Map.

Instructions: Students need to carry school identity card, Mobile with torch, calculator, pen, pencil, sharpner, eraser, scale, protector and writing pad. The test is of 3 hr duration.

Batch-I at 9:30 AM

Following students are qualified for morning batch-I (9:30 AM)
  1. C Krishna, Chinmaya School, Secunderabad
  2. A. Sneha Sagar, R.B.V.R.R. Women's College
  3. P. Hima, Sri Gurudatta High School
  4. Skanda Sunda Reshan, Sri Gurudatta High School
  5. P Shashank Reddy, Class XI, Gyanvapi Junior College
  6. Abhinay Rathod, Class XI, Gyanvapi Junior College
  7. Gaurav Pandey, Class XII, Gyanvapi Junior College
  8. Bommineni Gunethra, Class X, Sri Chaitanya School Nallakunta
  9. Antarpreet Singh,  10th, Defence Lab School, Kanchanbhag
  10. Kiran R., Class IX, Defence Lab School, RCI
  11. Krutarth Shah, FIIT JEE World School, AOC
  12. P Sai Aditya, 9th Class, FIIT JEE World School
  13. A Sathvika, 10th Class, GMR Chinmaya Vidyalaya
  14. M. Sravani Choudary, Sri Gayatri Junior College, Dilsukhnagar
  15. A. Akshitha Goud, Sri Gayatri Junior College, Dilsukhnagar
  16. G. Aaknksha,Sri Gayatri Junior College, Dilsukhnagar
  17. G. Aditya, Nagarjuna IIT Olympiod High School
  18. K. Manideep, Nagarjuna IIT Olympaid School
  19. S. Akshitha, Nagarjuna IIT Olympiad School
  20. Prajal Sastry, Silvar Oak
  21. N Karthik Teja, Kendriya Vidyalaya
  22. Akshith Singh, Triveni School
  23. T Sai Neelima, Triveni School
  24. T Bindhu Sree, Triveni Ashok Nagar
  25. Hruday Karthik, Triveni Miyapur
  26. Divya Sood Tagala, KV Kanchanbagh
  27. Sumit Kumar, KV Kanchanbagh
  28. Shweta Yadav, KV Kanchanbagh
  29. Vaibhav Mattoo, FIIT JEE School, Madhapur
  30. Vinay Varma Chekuri, FIIT JEE School, Madhapur
  31. Raades Chandaluru, FIIT JEE School, Madhapur
  32. Pranav Prakash, FIIT JEE School, Madhapur
  33. Harshith Reddy, Excellentia Jr College
  34. Abhijeet Ganji, II Bsc, KMICS College, St Pious Degree College screening centre
  35. Anuttam Pandey, II Bsc, Bhavans Degree College, St Pious Degree College screening centre
  36. D. Sai Mahati, I Bsc, Bhavans Degree College, St Pious Degree College screening centre
  37. Sri Kausthubha Heeramaglore, II Bsc, KMICS College, St Pious Degree College screening centre
  38. Ayuktha Mathur, II Inter, St.Francis College, St Pious Degree College screening centre
  39. K.Geetanjali X, St.Francis High School, St Pious Degree College screening centre
  40. P.Rose, X, St. Anthonys High School, St Pious Degree College screening centre
  41. Antharya, X, St. Anthonys High School

Batch-II at 1:30 PM

Following students are qualified for afternoon batch-II (1:30 PM)
  1. Ch Akhila, St Francis Degree College
  2. B. K. Vaishnavi, St Francis Degree College
  3. R. V. Malavika, St Francis Degree College
  4. Geethika, St Francis Degree College
  5. Tressa Mary, St Francis Degree College
  6. B Jyothi, Mahabub nagar, Mahabub nagar and Narayanpet
  7. M Manasa, Mahbub nagar Rural, Mahabub nagar and Narayanpet
  8. G srinu, Nawabpet, Mahabub nagar and Narayanpet
  9. M Rajeswari, Midgil, Mahabub nagar and Narayanpet
  10. A Mounika, Bhootpur, Mahabub nagar and Narayanpet
  11. K Laxmi, Mubapet, Mahabub nagar and Narayanpet
  12. Radhika, Addakal, Mahabub nagar and Narayanpet
  13. Shiresha, Manwada, Mahabub nagar and Narayanpet
  14. G purushottam Reddy, Gandeed, Mahabub nagar and Narayanpet
  15. G Sravanthi, Jadcherla, Mahabub nagar and Narayanpet
  16. G Sreelatha, Narayanpet, Mahabub nagar and Narayanpet
  17. Sangeetha, Kosabi, Mahabub nagar and Narayanpet
  18. G Narender, Makhtal, Mahabub nagar and Narayanpet
  19. M Mamamtha, Damorgithha, Mahabub nagar and Narayanpet
  20. B Shireesha, Marikal, Mahabub nagar and Narayanpet
  21. Shravani, Dhanwada, Mahabub nagar and Narayanpet
  22. B Shirieesha, Marikal, Mahabub nagar and Narayanpet
  23. B NARESH KUMAR, GOVT. HIGH SCHOOL BURDAPETA GADWAL
  24. BHANU    VISVESVARAYYA MEMORIAL HIGH SCHOOL GADWAL
  25. K SAI KUMAR   NOBLE HIGH SCHOOL GADWAL
  26. E SHARAN PRASAD, VISVESVARAYYA MEMORIAL HIGH SCHOOL GADWAL
  27. P. HAREESHWAR  REDDY KK REDDY HIGH SCHOOL TELKA PALLY
  28. M. RADHA  ZPHS (G) NAGARKURNOOL
  29. K Sumanth, 10th ZPHS Palem, Nagarkurnool Centre
  30. G Sai Nikilesh, Nagarkurnool,Kakatiya High School, Nagarkurnool Centre
  31. S Chandra Kala, ZPHS, SATHAPUR, PEDDAKOTHAPALLY, Nagarkurnool Centre
  32. J. Nagasai, Siddhartha School of Excellence, Vikarabad
  33. M. Swetha ZPHS Alampally, Vikarabad
  34. B. Jayachandra Reddy ZPHS Kukkinda, Dharur Mandal, Vikarabad
  35. S. Sravanthi St. Mary HS Tandur
  36. K. Haripriya TSMS Tandur
  37. B. Keerthi, SS School, Nalgonda
  38. M. Srinayana, SS School, Nalgonda
  39. MD. Imaduddin, St.Alphonsus, Nalgonda
  40. Ch.Sri Teja Goud, Sree Vidya Peeth, Nalgonda
  41. S.Vishal, Shivani High School, Nalgonda
  42. SN1, Bhuvangiri centre
  43. SN2, Bhuvangiri centre

Screening Test in Telangana

The test will be held on 6th August at various centres. The students are advised to

  1. Bring a pen and writing pad/examination board.
  2. Reach the venue 20 min before the scheduled start.

Screening Test Centres in Hyderabad

  1. St Francis College For Women, Uma Nagar, Begumpet 500016 Click for Google Maps.
  2. RBVR Reddy Women College, Narayanguda Rd, Chitrapuri Colony, Bagh Lingampalli, Narayanguda, Hyderabad, Telangana 500029 Click for Google Maps.
  3. OU College for Women, Koti Main Road, Hyderabad, Telangana 500095 Click for Google Maps.
  4. Defence Lab School, DRDO Township, Kanchanbagh, Hyderabad 500058 Click for Google Maps.
  5. Kendriya Vidyalaya, DRDO Township, Kanchanbagh, Hyderabad 500058 Click for Google Maps.
  6. FIITJEE Madhapur, 68, Jai Hind Gandhi Rd, VIP Hills, Jaihind Enclave, Madhapur, Hyderabad, Telangana 500081 Click for Google Map.
  7. Triveni schools, Mythri Nagar, Madinaguda, Hafeezpet, Hyderabad, Telangana 500049 Click for Google Maps.
  8. Vision 40 Gyanvapi Junior College, New Nallakunta, Hyderabad, Telangana 500044 Click for Google Maps.
  9. Excellencia Junior College, Hyderabad Click for Google Maps.

About the Test and Registration Process

NAEST is a two level test (1) School Level, Class 9 to Class 12, and (2) College Level, BSc/MSc. The NAEST involves (1) screening test on 10th 6th Aug, (2) Prelim on 17th Aug (3) Semi Finals on 15th Sep and (4) Final on 16th Sep. Click NAEST General Information to know more.

This website is primarily meant for the students from the State of Telangana. Click Anveshika National Network to find coordinators details from other states/places. You may fill the Contact Us form so that we can connect you with coordinators from other states.

NAEST 2019 Poster for ViBha IAPT Anveshika Hyderabad

In Telangana State, the registration for the test can be done through

  1. Nomination by the School/College Principal (Click Invitation Letter to the Principal by Dr HC Verma and Local Coordinator)
  2. Self Registration in Special Cases.

In Telengana State, we are planning to establish screening test centres at multiple places reaching out to almost all 31 district. The details will be worked out as time progresses.

IAPT-SHILPA NANDAKUMAR MEMORIAL AWARD

Shilpa had wished that science be used to help humanity and to motivate young minds towards that end. To celebrate Shilpa’s life and meet one of her wishes, N. Kala and R. Nandakumar have instituted IAPT- SHILPA NANDAKUMAR MEMORIAL AWARD. We are sure that this will sow the seeds for many flowers to blossom without end and take scientific enquiry to the highest level in this country. (Click docx to download the file related to this award).

COLLABORATORS

Screening Test Centres and Coordinators

The screening test will be held on 10th Aug 2019. Students are requested to bring writing pad.

Hyderbad Centres

Outside Hyderabad

State Council of Education Research and Training (SCERT), Telangana forwarded proceedings (jpg) to the schools in response to ViBha request (pdf) .

Warangal Rural, Warangal Urban, Mahabubabad, Jayashanker

The contact details of local coordinators:

A Gnaneshwar

Physical Science Teacher EMail: gnaneshwar555@gmail.com, Phone: 9866856373

S Ramanadham

Physical Science Teacher, Warangal EMail: ramanadham.sathu@gmail.com, Phone: 9177571379

Anandam Potharaju

Physical Science Teacher EMail: potharajuanand@gmail.com, Phone:

Pathi Sadanandam

Physical Science Teacher, Warangal EMail: psada9@gmail.com, Phone: 9866275101

Kandala Ramaiah

Maths Teacher EMail: kandalaramaiah@gmail.com, Phone: 9948867665

Rama Santosh Kumar

Physical Science Teacher, Eturunagaram EMail: ramasanthoshkumar@yahoo.co.in, Phone: 9989099142

Kothagudem, Sathupalli, Manuguru (Bhadradri District)

The contact details of local coordinators:

Naga Raja Sekhar

Physical Science Teacher, EMail: saitriveni2003@gmail.com, Phone:

Anand Kumar

Physical Science Teacher EMail: anand3150india@gmail.com, Phone:

D Ramireddy (Manuguru)

Physical Science Teacher, EMail: rmreddy222@gmail.com, Phone: 7396359316

Nalgonda

The contact details of local coordinators:

Hari Krishna

Physical Science Teacher and Author, EMail: cvharikrishna@gmail.com, Phone: 9704168757

Gopal Reddy

Physical Science Teacher EMail: , Phone: 9490512005

Suryapet

The contact details of local coordinators:

G Ramesh Babu

Physical Science Teacher, EMail: rameshbabunlg@gmail.com, Phone: 9848431030

A Venkanna

M Venkanna, G Sharavan Kumar EMail: , Phone:

Karimnagar

The contact details of local coordinators:

Odelu Kumar

Physical Science Teacher, EMail: , Phone:

TBD

EMail: , Phone:

Nirmal

The contact details of local coordinators:

Daniel GJ

Physical Science Teacher, IAPT Official EMail: gjdaniel12345@yahoo.com, Phone: 8074713686

Anthony Raju

Physics Faculty, Vishwabharati IIT Olympiad School EMail:raju3234@gmail.com , Phone:

Janagaon

The contact details of local coordinators:
  1. R Balaraju-Member Teacher

Bhuvanagiri

P Rajasekhar

District Science Officer EMail: rajasekharpulimaddi@gmail.com, Phone: 9247844945

N Narsimha Chary

Physical Science Teacher EMail: nnchary7320@gmail.com, Phone: 9346507360

C Bharani Kumar

Principal (Varni, Bodhan) EMail: chbharanikumar@gmail.com, Phone: 900098972

Nizamabad, Armoor, Bodhan (Varni)

The contact details of local coordinators:

Sreepad Malibhatla

Physical Science Teacher (Nizamabad) EMail: msreepad1980@gmail.com, Phone: 9441046820

Anantha Janardhan

Principal (Varni, Bodhan) EMail: rajanardhan@gmail.com, Phone: 8639676928

Gadwal District

The details are given below (in Telugu)

జాతీయ అన్వేషిక ప్రయోగ నైపుణ్యాల పరీక్ష లో పాల్గొనుటకు 9వ తరగతి నుంచి 12వ తరగతి వరకు విద్యార్థులు అర్హులు ప్రతి పాఠశాల లేదా జూనియర్ కాలేజీ నుంచి వచ్చే విద్యార్థుల సంఖ్య లేదా పేర్లను ముందుగానే ఆగస్టు 10వ తేదీలోపు 9502647200 వాట్సాప్ నెంబర్ కి పంపి నమోదు చేసుకోవాలి .స్క్రీనింగ్ పరీక్ష ఆగస్టు 18 వ తేదీన జిల్లా కేంద్రంలో నిర్వహించబడుతుంది .పరీక్షా కేంద్రాన్ని తర్వాత తెలియజేస్తాం పరీక్షా విధానం ఏమనగా వీడియో క్లిప్పింగ్ ల ద్వారా ప్రయోగాలను చూపిస్తూ ప్రశ్నాపత్రంలో జవాబులు రాయమంటారు విద్యార్థుల యొక్క పరిశీలన నైపుణ్యాన్ని ఊహాశక్తిని భావనల అవగాహనను పరీక్షిస్తారు నెగెటివ్ మార్కులు కూడా ఉంటాయి భాస్కర్ పాపన్న జిల్లా సైన్స్ అధికారి


Mahabub Nagar

The contact details of local coordinators: T Sridhar-Teacher from Forum, Email: tsridhar68@gmail.com

Peddapalli District

The contact details of local coordinators: Surendra Prasad, Email: , Phone: 9849478891

Jagitial District

The contact details of local coordinators: Rajeswar, Email: , Phone: 9440212333

Sircilla District

The contact details of local coordinators: Boopal Reddy, Email: , Phone: 9948646962

Mancherial District

The contact details of local coordinators: P Bhumaiah, Physical Science Teacher Email: bhoomaiahzpss@gmail.com, Phone: 8184855346

Vikarabad, Tandur, and Pargi

The contact details of local coordinators (See also poster ):

Vishweshwar Sthavara

District Science Officer (Vikarabad) EMail: bsvsss.sthavara@gmail.com, Phone: 9440002515

Kanduri Vasudev

Physical Science Teacher (Tandur) Email: kvasu07@gmail.com, Phone: 9908476508

Hyderabad

The contact details of local coordinators:
  1. Prabhakar-Naryanaguda Keshav Memorial School, Email: prabhaker_gandhari@yahoo.com, Phone: 9246273583
  2. Jitender Singh, Coordinator ViBha-IAPT-Anveshika, Email: jsinghdrdo@gmail.com
  3. GLN Murthy, Vigyana Bharati, Email: gln.murthy@gmail.com, Phone: 9704708505